
Förhandlingar för mackanställda har startat
Bensin- och garageavtalet. På måndagen började Transportarbetareförbundet och Motorbranschens Arbetsgivareförbund förhandla om ett nytt kollektivavtal för anställda vid bensinstationer. Totalt går över 3 700 personer på avtalet.
– Vi har inlett diskussionen, nu ska vi räkna på vissa saker. Efter den här dagen har vi en del framför oss, säger Anna Erixon, central ombudsman med ansvar för bensin- och garageavtalet.

Nuvarande kollektivavtal är tvåårigt och löper ut den sista april. Det gäller för anställda inom service och försäljningsarbete vid bensinstationer; tvätt– och smörjhallar, biluthyrning och parkeringsgarage.
Parterna har mötts för överläggningar tidigare och inledde också förmiddagen den första förhandlingsdagen i veckan med överläggningar. Förhandlarna från Transport respektive Motorbranschens Arbetsgivareförbund har lagt fram en rad krav.
På eftermiddagen diskutera delegationen motparternas krav – möjligheter att ”köpa” förslag. Eller förkasta direkt.
En viktig fråga för Transport, som sannolikt kommer diskuteras ingående också för detta avtal, är möjlighet till deltidspension.
Transportavtalet, som tecknades den 3 april, ger möjlighet att gå ned i arbetstid från och med 62 års ålder. För chaufförer till 80 procent av heltid, för terminalarbetare till 50 procent.
Miljöarbetarnas nya avtal följer modellen, vilket ger rätt till deltidspension på 50 procent från 62 år. Det betyder att en avsättning på 0,1 procent av löneutrymmet ska göras av arbetsgivare med kollektivavtal.
Den här veckan är två dagar, måndag och tisdag, avsatta för förhandlingar mellan Transport och Motorbranschens Arbetsgivareförbund. Om parterna inte når fram till en överenskommelse denna vecka fortsätter förhandlingarna efter påsk. Första förhandlingsdag efter påsk är satt till den 28 april.