Stå på er ordningsvakter!

Debatt. Apropå den här händelsen i Malmö med ordningsvakten och den nioårige pojken som medierna och hela Sverige nu förfasar sig över, skulle jag vilja berätta om en händelse som jag själv varit med om. Detta hände när jag tjänstgjorde som ordningsvakt på Akademiska sjukhuset för några år sedan:

En fin sommarkväll slog akutpersonalen larm till mig och berättade att en känd narkoman just hade gjort inbrott i deras läkemedelsrum och stulit en massa morfin och nu flydde mot stan till fots.

Eftersom jag händelsevis fanns i närheten hann jag efter en liten språngmarsch ikapp denne kände narkoman och lyckades stoppa honom. När jag sedan bad honom återlämna stöldgodset som han bar synligt i sina händer gick han till våldsamt angrepp mot mig – varpå jag hamnade i värsta tumultet med honom.

Samtidigt som jag brottades med honom, fick jag helt plötsligt höra en mansröst vråla ”MEDBORGARVITTNE! ” och när jag tittade upp fick jag se en svensk medelålders man med runda glasögon, skägg och palestinasjal filma oss. Mannen vrålade också att jag inte hade befogenhet att agera på detta vis, men att han minsann skulle dokumentera detta väktarvåld och anmäla mig.

Han försökte dessutom handgripligen slita bort mig från busen i samband med att jag skulle belägga honom med handfängsel, vilket är att betrakta som ett fritagningsförsök och lagbrott i lagens mening. Varvid jag flera gånger uppmanade mannen att inte lägga sig i mitt tjänsteingripande. Kort därpå anlände en polispatrull med blåljus till platsen för att assistera mig och när även de blev störda av mannen slutade det – till min stora glädje – med att inte bara busen greps utan även mannen.

Men, varför greps även denne man av polisen, detta så kallade ”medborgarvittne”? Jo, på grund av förgripelse mot tjänsteman, fritagningsförsök och ohörsamhet mot ordningsmakt.

Och denna händelse på Akademiska sjukhuset har flera likheter med händelsen i Malmö:

A: Allmänheten har för det första inte en aning om vilka befogenheter vi faktiskt har som ordningsvakter

B: Fördomarna gentemot ordningsvakter är många och allmänheten låter sig i alldeles för hög grad styras av fördomar om att vi skulle vara våldsbenägna fascister osv.

C: Allmänheten har dessutom en tendens att alldeles för snabbt och förhastat döma när de ser en uniformerad person ingripa mot någon och detta trots att de inte känner till bakgrunden till ingripandet och inte heller bevittnat hela händelseförloppet.

D: Folk har också en tendens att glömma bort att vi faktiskt lever i en rättsstat och att det är rättsväsendets sak att granska och döma. Inte gatans parlament – ivrigt påhejade av medier som på ett mycket fult sätt med sin vinklade fragmentariska rapportering spär på folks fördomar och piskar upp hat mot alla som jobbar med ordningshållning.

E: Att jobba med ordningshållning i publik miljö är banne mig inte heller lätt, vilket jag efter 25 år i branschen är den förste att vittna om. Otaliga är de gånger som jag i samband med nödvändiga tjänsteingripanden mot berusade, påtända och psykiskt sjuka personer på bland annat Akademiska sjukhuset blivit hotad, kränkt, bespottad med hiv- och hepatitinfekterat blod, blivit biten, skallad, slagen, sparkad och till och med påkörd av en busbil vid ett tillfälle.

F: Och vore det inte för att jag och mina kollegor hade funnits där i dessa situationer så hade i stället personal och patienter med stor sannolikhet drabbats av detta våld i vårt ställe. Utan poliser, ordningsvakter, skyddsvakter och väktare med flera skulle kaos och anarki råda i vårt samhälle. Brottsoffren skulle dessutom vara väsentligt fler än i dag. Så i stället för att kasta skit på oss – borde allmänheten vara djupt tacksam över att vi finns där för dem.

Så STÅ NU PÅ ER alla goa kollegor i landet i denna svåra stund och motbevisa alla fördomar genom att fortsätta vara de skickliga och korrekta yrkesmän och yrkeskvinnor som ni redan är!

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Med säkerheten i fokus

Bevakning. I dagarna tre har säkerhetsbranschens alla aktörer mötts i Älvsjö. Ett allvarligt säkerhetsläge i omvärlden präglade också mycket av diskussionen på Nordens största mässa i sitt slag.

Alexandra Einerstam. Foto: Lilly Hallberg

Vem vinner på väskförbudet?

Krönika. Det är snart ett år sedan som polisen införde ett förbud mot väskor på evenemang som kräver polistillstånd eller som måste anmälas till polisen. För bevakningsbranschen har det inneburit ”klirr i kassan”.

Ordförande Christopher Vuori och ledamot Sanna Eklund, som också jobbar halvtid som ordförande i Transports avdelning 11, Gävle. Foto: Justina Öster

”Samtal är vårt starkaste verktyg”

Bevakning. Organisering och samtal med kollegorna som är utspridda på arbetsplatser runt om i Gävleborgs län. Att skapa en förståelse för vad facket är och gör. Det är grundbulten i den lokala Securitasklubbens arbete.

David Ericssons senaste krönikor
David Ericsson. Foto: Petrus Iggström

Världens bästa lastbil!

Förarfavorit. Av någon anledning, om det var för att jag transporterat Scaniagods till Holland i närmare femton år, fick jag en förfrågan om att komma upp till Scania-ingenjörerna på ”Berget” och hålla föredrag.

Algoritmerna stjäl ditt liv

Rädda barnen. Efter vad jag kan minnas från min skoltid så fanns det inga hemmasittare. Alla barn gick i skolan mer eller mindre kontinuerligt. Några diagnoser fanns inte heller, bara busiga barn.

Tysk natt

Överlevare. Jag gillar Tyskland och jag kommer bra överens med tyskar. Hundratals gånger har jag kört genom landet och lossat och lastat på vägen. Bara vid något enstaka tillfälle har det varit problem.

Hur kan LO försvara AMF:s investering i Uber?

Debatt. Landorganisationen i Sverige (LO) representerar 13 fackförbund och ska vara en ledande kraft i arbetsrättsliga frågor. Efter en granskning av Expressen framgår det dock att LO, genom sitt ägandeskap i AMF, har investerat sina medlemmars pengar i Uber – vars affärsmodell möjliggör orimliga arbetstider och slavlika löner för sina anslutna förare.

Alexandra Einerstams senaste krönikor
Alexandra Einerstam

Dags att allas bidrag värdesätts

Statusjakt. Rubriken i SvD får mig att haja till. Artikeln handlar om ängsliga föräldrar som skyddar barnen från minsta motgång i livet och ger dem odelad uppmärksamhet.

Regeringen prioriterar rika i stället för oss

Under-skattade. ”Det måste löna sig att tjäna 125 000 kronor i månaden”. Uttalandet tillhör finansminister Elisabeth Svantesson och är ett slag i ansiktet på majoriteten av Sveriges arbetare.

Låt oss gå all in med julbestyr i december

Novent. Precis som förra året var september månad ovanligt varm och om det fortsätter så här, kommer september förvandlas till en sommarmånad. Trots grönska och värme ser jag de första julsakerna till försäljning och medelst ett mejl får jag veta att det går att beställa årets glögg. Jag förfasas. I september?!

Därför kan vi inte acceptera märket

Ordförandeord. Det märks i omgivningen att vi närmar oss en avtalsrörelse i rask takt. Såväl internt som externt skruvas både förväntningar och tonläget upp. Vissa av våra motparter på arbetsgivarsidan har redan försökt att på olika sätt måla ut oss som det stora hotet mot dem.

Utan transportare stannar Sverige

Ledare. Storhelgerna har avlösts av oxveckor som räcker ända fram till påsk. Men vad gör väl det om man trivs på jobbet? Att arbeta tillsammans mot ett gemensamt mål är både utmanande och roligt.

Trelleborgs hamn sviker om Tesla

Debatt. Trelleborgs hamns beslut om att hyra ut lokaler till Tesla under en pågående arbetsmarknadskonflikt är inte bara provocerande – det är ett öppet svek mot fackliga rättigheter och den svenska modellen.

Sverige stannar utan dig och dina kollegor

Ordförandeord. Julen närmar sig och jag hoppas att du och kollegorna får tid för en välförtjänt ledighet, även om jag vet att många av er jobbar under julhelgen. För oavsett vilket datum det än står i kalendern är transportarbetare alltid med och ser till så att samhället inte stannar.

2025 handlar om nya avtal

Ledare. Året börjar gå mot sitt slut. En tid för reflektion infinner sig när man lämnar någonting. Så är det i alla fall för mig. Under 2024 har vi på Transportarbetaren arbetat med att se hur tidningen ska se ut i ny kostym nästa år.

Industrins märke passar inte alla förbund

Ordförandeord. Ett samordnat LO vore givetvis det bästa, men… Varför blir det inte alltid så? Det finns givetvis flera orsaker och anledningar.