
Ung kraft i hamnen
Hamn. Var nyfiken, fråga om det fackliga arbetet och gå utbildningar! Det är råd till andra, särskilt yngre, transportare från hamnarbetaren Alve Bladin, ungansvarig i sin avdelning – och själv ”väldigt nyfiken”.
I dag kör han kran på containersidan i hamnen, dit bästa kompisen – som hade sommarjobb 2017 – återvände och då drog med honom.
– Det är en annorlunda bransch att komma in i.
Till skillnad från många kollegor har Alve inga släktingar som jobbar i hamn. Och på gymnasiet gick han inte någon transportinriktad utbildning utan samhällsvetenskapliga programmet i Gävle. Staden han återvände till, från Sandviken, för en vecka sedan, inflyttad i egen lägenhet i stadsdelen Sörby. Fast med tanke på arbetspassen blev det tufft att hinna med alla flyttbestyr.
Långledig
En del återstår, som soffa och köksbord till exempel. Men Alve verkar ta det med ro. Han är långledig när Transportarbetaren träffar honom, på ett kafé på Skeppsbron i Gävle. Från den gamla stadskajen syns de jättelika kranarna på hans arbetsplats, Fredriksskanshamnen, i horisonten. På andra sidan Gavleån, på Brynäs, ligger gasklockorna i tegel från slutet av 1800-talet. I dag använda för olika event. Alve har själv hoppat in i garderoben på en spelning här. Och före hamnen hade han en tid av att ”studsa runt mellan olika arbetsplatser.”

Det senaste året har han som förtroendevald varit på flera forum för unga, som en decemberhelg på Transports förbundskontor i Stockholm.
– Det var otroligt givande, både att träffa andra förtroendevalda från olika branscher och ombudsmän och fackliga ledare. De tog en på allvar, det kändes att de lyssnade, säger Alve, och betonar att han har förtroende för dem som snart förhandlar för nytt stuveriavtal.
Viktigast? Lön är självklart alltid viktigt.
– Men också att stärka våra rättigheter, att fokus även är på sådant som vilotider och hälsoaspekter. Jag kan se att det finns brister i arbetsmiljön, risker då allt är stort och tungt. Går något fel och någon skadas handlar det ofta om svåra skador, säger Alve.
Allt fler unga
Alve är yngst i sitt arbetslag, det är tio år till den näst yngsta. Men på senare år har det blivit allt fler unga som jobbar i hamnen.
– Det har också kommit in många tjejer, det är jättekul.
Förtroendeuppdraget som ungdomsansvarig i den ena av Transports hamnavdelningar skulle kunna ta hur mycket tid som helst.
– Mycket blir det vad man gör det till. Men det kräver planering, som inför besök i andra hamnar. Jag har aldrig blivit nekad facklig tid, men helst ska man ju säga till ett halvår i förväg, haha, säger Alve Bladin, som ändå tycker att dialogen med arbetsgivaren är hygglig.