Ledare

Vi borde tala om det

Ledare. Brunt är inte en färg som andra. I politiska sammanhang i Sverige har hetaste modefärgen hösten 2021 sedan länge ett helt annat symbolvärde. Står för rasism, exkludering, unken nationalromantik och blodsmystik.

Det blir bra tv när Jimmie Åkesson i SVT:s partiledardebatt får ett utbrott på Miljöpartiets Per Bolund som kallat honom blåbrun. Men frågan ”kallar du mig nazist?” är tom retorik. Naturligtvis vet Sverigedemokraternas ledare att ”brun” inte bara innefattar brunskörtade män, ideologiskt trogna följare av Hitler. Lika litet som dagens ”rasism” bara frodas bland övertygade rasbiologer av 1800-talssnitt.

Ordens betydelse ändras med tiden. Och kan givetvis ha olika innebörd för olika människor och grupper. Men mycket är också kollektivt förankrat. Säger någon att araber inte kan vara antisemiter, eftersom de själva tillhör semitiska folk, ligger det nära till hands att det handlar om – antisemitism. Ordet används i alla andra sammanhang bara specifikt om den slags rasism som riktar sig mot judar.

Vilka ord som uppfattas som politiska över huvud taget ändras också, liksom sammanhangen. Den så kallade avpolitiseringen har gått snabbt. Det har självklart flera orsaker. Privatiseringar, ökad individualism, minskad känsla av samhörighet med den egna socioekonomiska gruppen. Sin egen klass, för att använda ett ord som verkar vara tillbaka på agendan sedan några år.

Inom parentes kan man ju undra varför så många politiker, oavsett färg, verkar ha gett upp sitt inflytande över stora områden i samhället. Låtit makten flytta, som om det handlade om en naturlag i globaliseringens flodvåg. Det är väl inte konstigt om allt färre människor engagerar sig politiskt om inte ens företrädarna verkar tro på möjligheten att påverka? Om det blivit så att flertalet köper förklaringsmodeller om att det antingen handlar om personligt ansvar (sköt dina egna tänder!) eller världsomspännande fenomen (de som bestämmer sitter i USA!).

Att människor alls diskuterar politik, och pratar om samhällsfrågor, gynnar traditionellt sett partier till vänster. Liksom att sakernas tillstånd över huvud taget uppfattas som möjliga att påverka. Bara den som inte vill ha förändring tjänar på avpolitiseringen. Så de politiska samtalen är centrala. Kanske behövs dock lite nyheter i ordförrådet? Eller inte. Vad sägs om jämlikhet, solidaritet, avtal och rättvisa?

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Svensk strejkrätt. Illustration: Ingrid Fröhlich

Nu ska facket avväpnas

Stridsåtgärder. Fackliga sympatier i Tesla-konflikten har väckt en gammal fråga till liv. Röster höjs för att begränsa strejkrätten.

Alexandra Einerstam. Foto: Lilly Hallberg

Regeringen prioriterar rika i stället för oss

Krönika. Det måste löna sig att tjäna 125 000 kronor i månaden”. Uttalandet tillhör finansminister Elisabeth Svantesson och är ett slag i ansiktet på majoriteten av Sveriges arbetare.

David Ericsson

Hederliga gängkriminella?

Davids krönika. Är svenska gängkriminella bättre än invandrade gängkriminella? Ja det verkar nästan så. De kanske värnar svenska värderingar med små röda stugor med svenska flaggor på tomten? Ja de till och med värnar den svenska demokratin!

David Ericssons senaste krönikor
David Ericsson. Foto: Petrus Iggström

Den amerikanska drömmen

Åkeri. Om det är något som betytt mycket för svensk åkerinäring så är det USA och den amerikanska drömmen.

Äntligen en bok där facket är med

Chaufförsliv. Egentligen borde jag kanske inte göra reklam för mig själv och skriva detta. Men varför låta bli nu när jag har möjlighet? Min förra bok hette Den fredlösa och kom 2022. Nu är det dags igen och den nya boken heter Du är en av oss.

Världens bästa lastbil!

Förarfavorit. Av någon anledning, om det var för att jag transporterat Scaniagods till Holland i närmare femton år, fick jag en förfrågan om att komma upp till Scania-ingenjörerna på ”Berget” och hålla föredrag.

Alexandra Einerstams senaste krönikor
Alexandra Einerstam

Måste vara rösten som säger ifrån

Våga ifrågasätta. I Margaret Atwoods dystopi Tjänarinnans berättelse (The handmaid’s tale) är förtrycket totalitärt och systematiskt. Kvinnor reduceras till sina kroppar, deras rättigheter raderas och varje form av motstånd kvävs.

Gröt – från fattigmat till hetaste trenden

Mat. I det svenska bondesamhället var gröt en stapelvara, serverad både till frukost och middag. Men nu har gröten gjort en remarkabel comeback och pryder menyerna på trendiga kaféer och restauranger.

Dags att allas bidrag värdesätts

Statusjakt. Rubriken i SvD får mig att haja till. Artikeln handlar om ängsliga föräldrar som skyddar barnen från minsta motgång i livet och ger dem odelad uppmärksamhet.

Stress och osäkerhet bland yrkesförare

Debatt. Att planera en rast och dygnsvila utefter svenska vägar har blivit ett stressmoment för yrkesförare i vardagen. Trafikverket har under många år tagit bort många små parkeringar utefter många vägar, samtidigt som man begränsar lastbilsparkeringar på större rastplatser till gagn för personbilar.

Vad du än gör – gör det till musik

Ledare. Är du med i någon grupp på sociala medier där man bojkottar varor från USA? Jag är det. Om det hjälper vet jag inte. För vad biter på ledningen där borta med Trump i spetsen?

Rött huvudskyddsombud-märke på orange varselkläder

Bra arbetsmiljöarbete räddar anställdas liv

Debatt. Transport efterlyser en tydligare politisk vilja för att förbättra arbetsmiljöarbetet och att signalen till företagen måste bli att arbetsmiljö ska ha en central del i deras verksamhet.

Arbetsvillkor inom taxi

Taxibranschen är ett av de mest orättvisa yrken jag har sett i Sverige

Debatt. Jag jobbar för Taxi Stockholm, ett av de taxibolag som har kollektivavtal och anses ha bättre arbetsvillkor för sina chaufförer jämfört med andra bolag. Det säger många erfarna chaufförer som tidigare har jobbat för andra företag. Jag vill beskriva de vanliga rutinerna i detta bolag, som enligt många chaufförer anses vara det bästa i Stockholm.

Jag ser med tilltro på förbundets framtid

Ordförandeord. En fungerande organisation byggs alltid från grunden och kräver både kontinuerligt underhåll och förnyelse. Detta gäller givetvis även för en fackförening.

Vad får man säga?

Ledare. Och hur får man säga det? Runt om oss sker attacker mot det fria ordet. I Sverige liksom i andra länder.

AMF har sålt sitt innehav i Uber

Replik. Till att börja med. LO och Taxi Stockholm är helt överens om att Uber och andra gigbolag genom sin affärsmodell skapar oreda på arbetsmarknaden och agerar med oschyst konkurrens mot seriösa aktörer i taxibranschen.